OVERCAST
74.0°
Close Video
View larger
CLOSE VIDEO Close Video
Courtesy: UTSA Athletics
View larger
Track & field/cross country recruiting class bios
Print RSS
SAN ANTONIO — UTSA Director of Track & Field/Cross Country Aaron Fox announced Friday his program's 2011-12 recruiting class. Joining the Roadrunners this upcoming season will be a total of 32 student-athletes, including 18 men and 14 women.

"This is another great signing class for us," Fox said. "The entire coaching staff has worked extremely hard the last several months to address all our recruiting needs and I'm looking forward to welcoming these student-athletes into our program. This group has great potential and my goal is for them to keep our championship tradition going over the next several years."

Below is a list of this year's 32-member class with accompanying biographical information and accomplishments.



Men (18)
Andrew Akens — Mesquite, Texas (North HS)

Top marks: 62-2 12 (shot put/#26 U.S.); 175-2 (discus)
· 2011 UIL 5A shot put champion
· 2011 Region 2-5A shot put champion
· 2011 Region 2-5A discus fourth place
· 2011 District 11-5A shot put & discus champion
· 2011 Carl Lewis Invitational & Great Southwest shot put champion
· 2010 Region 2-5A shot put & discus fourth place
· 2010 District 11-5A shot put & discus champion
· 2010 Arkansas Invitational shot put champion
· 2010 Carl Lewis Invitational & Great Southwest shot put second place

Ryan Elizalde — Laredo, Texas (Alexander HS)
Top marks: 4:25.4 (1,600m); 9:37.46 (3,200m)

Nick Garza
— McAllen, Texas (McAllen HS)
Top mark: 48.24 (400m)
· 2010 UIL 5A 400m seventh place
· 2010 Region 5-4A 400m champion
· 2010 District 30-5A 400m champion
· 2009 UIL 5A 400m eighth place
· 2009 Region 5-4A 400m second place
· 2009 District 30-5A 400m champion

Eric Gosset — San Antonio, Texas (Warren HS/Texas A&M)

Top marks: 1:50.91 (800m); 2:33.95 (1,000m)
· 2009 Region 4-5A 800m third pace
· 2009 District 28-5A 800m champion
· 2008 USATF Junior National Championships 800m third place
· 2007 UIL 5A 800m fourth place
· 2007 Region 4-5A 800m champion
· 2007 USATF Junior National Championships 800m second place

Christopher Hall — Killeen, Texas (Ellison HS)
Top mark: 49.06 (400m)
· 2011 District 12-5A 400m second place

Kyle Hawley — Lufkin, Texas (Hudson HS/Lamar)
Top marks: 4:02.91 (1,500m); 9:05.76 (3,000m); 15:31.86 (5,000m)

Kris Hodge — Forney, Texas (Forney HS)
Top marks: 8.40 (60m hurdles/indoor); 14.21 (110m hurdles); 39.50 (300m hurdles)
· 2011 UIL 4A 110m hurdles fifth place
· 2011 Region 2-4A 110m hurdles third place
· 2011 District 15-4A 110m hurdles champion
· 2011 District 15-4A 300m hurdles third place
· 2010 District 15-4A 110m hurdles fourth place
· 2010 District 15-4A 300m hurdles fifth place
· 2009 Region 2-4A 300m hurdles qualifier
· 2009 District 15-4A 300m hurdles third place

Cory Ingraham — League City, Texas (Clear Springs HS)
Top mark: 49.52 (400m)
· 2011 District 24-5A 400m second place
· 2010 District 24-5A 400m champion

Tony Jaramillo — Rio Hondo, Texas (Rio Hondo HS)

Top mark: 1:55.22 (800m); 4:25.67 (1,600m)
· 2010 UIL 3A cross country 16th place

Trayvion Martin — Converse, Texas (Wagner HS)
Top marks: 10.75 (100m); 23-4 (long jump); 48-4 (triple jump)
· 2011 UIL 5A triple jump seventh place
· 2011 Region 4-5A triple jump champion
· 2011 Region 4-5A 100m fourth place
· 2011 District 25-5A 100m, long jump & triple jump champion
· 2010 UIL 5A triple jump fifth place
· 2010 Region 4-5A long jump third place
· 2009 UIL 5A State triple jump fifth place
· 2009 Region 4-5A triple jump second place
· 2009 District 27-5A triple jump champion

Taylor Park — League City, Texas (Clear Springs HS)
Top marks: 15.60 (110m hurdles); 50.9 (400m); 4:21 (1,500m); 21-6 (long jump); 5-8 (high jump); 38-0 (shot put); 138-0 (javelin)
· Versatile athlete who was a member of district championship team

John Peña — Corpus Christi, Texas (Carroll HS)
Top mark: 163-5 (discus)
· 2011 UIL 5A discus eighth place
· 2011 Region 4-5A discus champion
· 2011 Distinct 27-5A discus champion
· 2010 District 27-5A discus champion

Daniel Perez — San Angelo, Texas (Central HS)
Top marks: 7.17 (60m/indoor); 21.40 (200m); 48.70 (400m)
· 2011 Region 1-5A 400 meters fourth place
· 2011 Texas Tech Open 55m & 200m second place
· 2010 Region 1-5A 200m fourth place
· 2010 District 2-5A 200m champion

Roscoe Robinson — Huntsville, Mo. (Westran HS/Central Methodist)
Top mark: 24-10 (long jump)
· Three-time NAIA All-American and school record-holder in indoor and outdoor long jump
· 2011 NAIA Outdoor Championships long jump fourth place
· 2011 Heart of America Athletic Conference (HAAC) Outdoor Championships long jump champion
· 2011 NAIA Indoor Championships long jump second place
· 2011 HAAC Indoor Championships long jump second place
· 2010 NAIA Outdoor Championships long jump seventh place
· 2010 HAAC Outdoor Championships long jump champion
· 2010 HAAC Indoor Championships long jump champion

Emmanuel Shaw — Duncanville, Texas (Duncanville HS)
Top marks: 14.31 (110m hurdles); 38.70 (300m hurdles)
· 2011 UIL 5A 110m hurdles ninth place
· 2011 Region 1-5A 110m hurdles second place
· 2011 Region 1-5A 300m hurdles sixth place
· 2011 District 5-5A 110m hurdles champion
· 2011 District 5-5A 300m hurdles third place

Harvinder Singh — Huffman, Texas (Hargrave HS)
Top marks: 4:17.70 (1,600m); 9:21.09 (3,200m); 15:39 (6,000m)
· 2011 UIL 3A 3,200m champion
· 2011 UIL 3A 1,600m second place
· 2011 Region 3-3A 1,600m & 3,200m champion
· 2011 District 22-3A 1,600m & 3,200m champion
· 2010 UIL 3A 1,600m & 3,200m second place
· 2010 District 22-3A cross country champion
· 2009 UIL 3A cross country third place
· 2009 Region 1-3A cross country champion
· 2009 District 22-3A cross country champion

Ronson Small — Bridgetown, Barbados (Ellerslie Secondary/South Plains JC)
Top marks: 21.04 (200m); 47.60 (400m); 23-5 (long jump); 50-10 (triple jump)
· 2011 NJCAA Indoor Championships triple jump fourth place
· 2011 NJCAA Indoor Championships long jump 11th place
· 2010 NJCAA Outdoor Championships triple jump fourth place

Andris Vistins — Schertz, Texas (Clemens HS)
Top mark: 165-1 (discus)
· 2011 Region 4-5A discus qualifier
· 2011 District 27-4A discus champion



Women (14)
Michelle Billingsley — Colorado City, Texas (Colorado HS)

Top mark: 5-6 (high jump)

· 2010 Region 1-2A high jump second place

Britney Carter — New Braunfels, Texas (Canyon HS)
Top marks: 5-7 (high jump/#90 U.S.); 58.10 (400m)
· 2011 UIL 4A high jump third place
· 2011 UIL 4A 400m eighth place
· 2011 Region 4-4A 400m & high jump second place
· 2011 District 27-4A 400m & high jump champion
· 2010 Region 4-4A high jump champion
· 2010 District 27-4A high jump champion
· 2009 District 27-4A high jump second place

Shahira Ehiemua — Missouri City, Texas (Marshall HS)
Top marks: 7.64 (60m/indoor/#17 U.S.); 11.81 (100m); 24.62 (200m)
· 2011 UIL 5A 100m seventh place
· 2011 Region 3-5A 100m champion
· 2011 District 23-5A 100m champion
· 2009 Region 3-5A 200m sixth place

Whitney Flannel — West Columbia, Texas (Columbia HS)
Top mark: 5-5 (high jump)

· 2011 Region 4-3A high jump second place
· 2010 Region 4-3A high jump seventh place
· 2009 UIL 3A high jump second place
· 2009 Region 4-3A high jump second place

Dernisha Harris — Houston, Texas (Dekaney HS)
Top mark: 58.15 (400m)

Kayla Hunt — San Antonio, Texas (Stevens HS)
Top mark: 38-11 (triple jump)
· 2011 UIL 5A triple jump eighth place
· 2011 Region 4-5A triple jump champion

Kaila James — Carrollton, Texas (Newman-Smith HS)
Top mark: 58.23 (400m)
· 2011 UIL 4A 1,600m relay champion
· 2011 Region 2-4A 1,600m relay champion
· 2011 District 9-4A 1,600m relay champion
· 2011 District 9-4A 400m fourth place

Hannah Kamm — Georgetown, Texas (Georgetown HS)
Top mark: 5-6 (high jump)
· 2010 Region 2-5A high jump qualifier
· 2009 District 16-5A high jump eighth place

Carly Kitts — Midlothian, Texas (Midlothian HS)
Top marks: 5:03 (1,600m); 10:52 (3,200m); 11:31 (3k/cross country)
· 2011 Region 1-5A 3,200m fifth place
· 2011 Region 1-5A 1,600m sixth place
· 2011 District 5-5A 1,600m champion
· 2011 District 5-5A 3,200m second place
· 2010 Texas 5A cross country 15th place
· 2009 UIL 4A 1,600m & 3,200m champion
· 2009 Region 2-4A 1,600m & 3,200m champion
· 2009 District 16-4A 1,600m & 3,200m champion
· 2009 UIL 4A cross country sixth place
· 2009 Region 2-4A cross country third place

Adrienne Mosby — DeSoto, Texas (DeSoto HS)
Top marks: 9.20 (60m hurdles/indoor); 14.15 (100m hurdles/#52 U.S.); 43.98 (300m hurdles)
· 2011 UIL 5A 300m hurdles seventh place
· 2011 UIL 5A 100m hurdles eighth place
· 2011 Region 2-5A 100m hurdles second place
· 2011 Region 2-5A 300m hurdles third place
· 2011 District 11-5A 100m hurdles champion
· 2011 District 11-5A 300 hurdles second place
· 2010 Region 2-5A 100m hurdles fourth place
· 2010 Region 2-5A 300m hurdles sixth place
· 2010 District 11-5A 100m hurdles & 300m hurdles champion
· 2009 Region 2-5A 100m hurdles & 300m hurdles fifth place
· 2009 District 11-5A 100m hurdles & 300m hurdles champion

Chiugo Okonkwo — Mesquite, Texas (Horn HS)
Top marks: 8.00 (60m/indoor); 11.66 (100m); 23.93 (200m); 38-0 (triple jump)
· 2011 Region 2-5A 200m third place
· 2011 Region 2-5A 100m fifth place
· 2011 District 11-5A 200m champion
· 2011 District 11-5A 100m second place
· 2010 Region 2-5A triple jump eighth place
· 2010 District 11-5A triple jump champion
· 2009 Region 2-5A triple jump qualifier

Chenale Smith — Mansfield, Texas (Timberview HS/Oklahoma)
Top mark: 5-9 (high jump)
· 2011 NCAA Outdoor Championships Preliminary Rounds high jump qualifier
· 2011 Big 12 Outdoor Championships high jump eighth place
· 2011 Big 12 Indoor Championships high jump eighth place
· 2009 UIL 4A high jump fourth place

Stephanie Wangui — Leander, Texas (Leander HS)
Top marks: 58.90 (400m); 2:16 (800m)
· 2011 Region 2-5A 800m sixth place
· 2011 District 16-5A 400m champion
· 2011 District 16-5A 800m second place

Jaquita Woods — Altair, Texas (Rice Consolidated HS)
Top marks: 15.10 (100m hurdles); 43.85 (300m hurdles)
· 2011 UIL 2A 300m hurdles third place
· 2011 Region 4-2A 300m hurdles champion
· 2011 District 14-2A 300m hurdles champion
· 2010 Region 4-2A 100m hurdles & 300m hurdles champion
· 2010 District 14-2A 100m hurdles & 300m hurdles champion

Lucky Eagle Casino & HotelJoin Now
Advanced Online Store Ad
Start The Season In Style
UTSA Athletics Community Service
ROADRUNNERS ATHLETICS TEAMS
ATHLETICS INFO
MULTIMEDIA
CONFERENCE USA LINKS